Lewicowi radykaliści w Berlinie

Tak to się zaczęło 

uż po godzinie dwunastej rano jeden z berlińskich policjantów podczas wlepiania mandatu, został publicznie pobity, a sprawcy tego zajścia ukryli się w jednym z budynków na Rigaerstr. Na odpowiedź w walce z czterema zamaskowanymi sprawcami, berlińska policja zdecydowała się wysłać 500 przygotowanych na najgorsze policjantów, w stan gotowości postawiono straż pożarną, a nad dzielnica pojawił się helikopter. Postanowiono szturmem odbić zabarykadowany budynek.

Działania policji trwały do późnych godzin nocnych,przeszukując cały budek od piwnicy po dach bezskutecznie szukali sprawców porannego zajścia. Znaleziono za to całą masę przedmiotów, które mogłyby posłużyć za narzędzia do ulicznej bijatyki. Od tej pory w okolicach Rigaerstr. stoi kilka opancerzonych wozów. W okolicy podpalono już trzy samochody i jedną z knajp.

dsc04379

Według ustaleń policji ta trójka, która zaatakowała policjanta należy do zorganizowanej grupy Revolutionäre Aktionszellen ( w skrócie RAZ ). Ta lewicowa organizacji ma na swoim koncie ma podpalenia samochodów, budynków rządowych, salonów samochodowych i budynków policji. Wykorzystują oni budynki, które nie są zamieszkałe, aby organizować szyki i tak jak w tej na Rigaer Strasse, przygotowywali kamienie, koktajle Mołotowa i inne przedmioty służące za broń na policjantów. Mieszkańcy skarżyli się na nocne przesiadywania, gdyż w tym budynku znajdowała się punkowa knajpa. W okolicach zawsze było tłoczno, brudno i głośno, więc okoliczni mieszkańcy bali się wypuszczać poza mieszkanie w godzinach nocnych.

Jak groźna jest bojówka, która czerpie motywacje z Marksa i Lenina ? Jak powstała ta organizacja i dlaczego polityką zależy na walce z tym wrogiem ?

Lata 80

W stolicy Niemiec już od lat osiemdziesiątych trwają zmagania z ludźmi okupującymi niezamieszkałe budynki. W 1981 roku rozgrzała na ten temat dyskusja, pomiędzy koalicjantami SPD i CDU, które podzieliły się co do tego, jak miałoby wyglądać pozbywanie się problemu. Partia SPD poszukiwała ugodowego sposobu, stworzenie spółdzielni, które byłyby odpowiedzialne za te budynki i co za tym idzie za odpowiednie wyegzekwowanie należności związanych z mieszkaniem w tych miejscach, jak również utrzymaniem porządku. Partia CDU chciała siła wydrzeć to co należy do państwa. Wysłać tam służby mundurowe i wyrzucić ludzi na bruk. Czyścić, zamiast się handlować, kary zamiast legalizacji mówił wtedy-polityk CDU Heinrich Lummer. Dzień, w którym postanowiono odzyskać kilkanaście kamienic, to czarny dzień w kalendarzu wszystkich tych, którzy mieszkali w dzielnicy Friedrieschein. Na ulicach płonęły samochody , trwały walki pomiędzy policjantami.

W końcu we wrześniu tego roku postanowiono, że 9 budynków, w których są nieproszeni goście zostanie policyjnym szturmem odbite, prawie setka ludzi znalazła się w więzieniu i budynki odbito, ale kosz takiej operacji okazał się nieprzewidywalny. Jeden mężczyzna podczas ucieczki przed policyjnymi pałami wpadł pod miejski Autobus i zmarł. Po tej tragedii zaczęto odchodzić od używania przemocy, w ciągu dwóch lat ze 165 budynków, które nie należały do nikogo 105 zostało przekształcone na spółdzielnie, tym którzy zostali w budynkach zaproponowano nowe warunki.

Sytuacja w Berlinie uspokoiła się na kilkanaście lat a problem niechcianych gości w budynkach był raczej nic nieznaczącym epizodem, który co jakiś czas się pojawiał, bez większych ekscesów i wybryków. Zdawało się, że po zjednoczeniu Niemiec, w stolicy znów będzie porządek. W pewnym momencie jednak do opustoszałych budynków, zaczęły wchodzić zorganizowane grupy.

custom;scalebox,no-upscale,800,600

Militante Gruppe

Jedną z takich grup była tzw. Militante Gruppe, która to pierwszy raz dała o sobie znać w 2001 roku, po tym, jak wysłała ostrą amunicje do przedstawicieli rządu, zajmujących się odszkodowaniami dla przymusowych pracowników podczas wojny. W liście który zamieściła, można było przeczytać, że odszkodowania dla ucierpiałych w wyniku prac przymusowych są za niskie a niemiecki państwo powinny odkupić czym prędzej swoje winy w ten sposób. To jednak nie był koniec, w niemieckim oddziale Firmy Mercedes Benz doszło do podpalenia jednego z samochodów, uzasadniając to wydarzenie, grupa napisała, że podczas wojny, ta firma czerpała największe korzyści z pracowników przymusowych.

Od tego czasu grupa próbowała poprzez manifestacje, marsze, podpalenia i bijatyki z policją wpływać na politykę państwa. Jednym z takich wydarzeń było podpalenie jednego z budynków Sozialamtu i Bezirkamtu, które było sprzeciwem przed ustanowieniem tzw. Hartz IV, czyli zasiłku dla niepracujących. Grupa ta swoja ideologie opiera na marksistowskiej ideologii, sprzeciwia się kapitalizmowi i wypowiada wojnę obecnej klasie politycznej. Czymś normalnym są bijatyki z policjantami podczas demonstracji, sierp i młot jako flaga i ich symbol często widać gdzieś w tłumie. O sobie mówią, że są antynazistowscy, wolni od wpływu mediów i kultury, jaką dzisiejsze media kreują. W Berlinie walczą z Gentryfikacja, czyli ze zmianą charakteru miasta, jaką podejmują władze. Chodzi tu głównie o wyburzanie starych budynków, które jak to oni mówią nie zasługują na znajdowanie się w stolicy Niemiec.

Grupy tego typu dzisiaj przekształciły się w bardziej autonomiczne jednostki, powiązane ze sobą luźnymi kontaktami, które opierają się raczej na ich zainteresowaniach niż na ideologii. W 2009 roku w czasopiśmie Radykał ukazał się tekst, który rozwiązywał grupę militante a na jej miejsce powstała nowa Revolutionären Aktionszellen (RAZ), która aktualnie działa w Berlinie i stoi za wydarzeniami na Rigaerstr.

dsc04381

Ostatnie starcie 

Według policji na demonstracji RAZ zjawiło się około 4 tysięcy osób. Zadanie, jakie przed sobą postawili to danie do zrozumienia, że Rigaer Strasse należy do nich. Na sztandarach nieśli hasła: Przeciwko Gentryfikacji, Inwestorzy precz od Riggaer Straße. Nie obylo sie bez bijatyki z policją, w ruch poszły butelki, kamienie i pirotechnika. Na miejscu zameldowało się 1800 policjantów i 400 pomocników, po kilku godzinach walk 120 policjantów zameldowalo obrażenia. Mundurowi postanowili urzyć gazu, złapano 86 członków demonstracji, którym postawiono 100 zarzutów między innymi atak na policjanta na służbie, podpalanie, stosowanie pirotechniki.

Policja w swoich raportach piszę o najkrwawszej demonstracji od 5 lat. Musimy spróbować wypracować jakiś konsensus z tymi ludźmi, aby nie dochodziło do tak brutalnych demonstracji mówił Michael Müller z CDU. Według policji tej nocy spłonęło 6 samochodów

Od czasu pierwszego kontaktu policji z zamaskowanymi napastnikami minęło kilka tygodni a na tej ulicy wciąż stoją patrole policji. Mieszkańcy wielokrotnie mówili o problemach, z jakimi zmagają się od czasu wybuchy tego konfliktu, przeszukania, legitymowanie i ogromny niepokój związany z tym, co będzie się działa z ich ulica jutro.

Od dawna wiadomo co trzeba zrobić, by kwestie dotyczące niechcianych mieszkańców kamienic nie stanowiły zagrożenia dla reszty całego miasta. Wzory działania na polu walki z ekstremistami politycy niemieccy mogą wyciągać sprzed połączenia się Niemiec. Żeby w przewidywalnym okresie dało to efekt, należy tak jak wtedy pozbyć się problemu drastycznie, zamiast wysyłać policjantów podsysając agresje i niepokoje wśród młodzieży. W tamtych czasach miało to ogromną skale i dało długotrwałe efekty, dzisiaj więc należałoby również zastosować podobną taktykę jednak łatwiej jest tuż przed wyborami udawać, że rozwiązuje się konflikt, że istnieją zagrożenia, z którymi politycy muszą sobie radzić, zbudować w społeczeństwie zaufanie, które ma polegać na strachu do tych po drugiej stronie, tych z kamieniami i butelkami.

źródło : http://www.bz-berlin.de/berlin/friedrichshain-kreuzberg/polizist-in-rigaer-strasse-bei-kontrolle-verletzt

http://www.bz-berlin.de/berlin/friedrichshain-kreuzberg/wieder-grosser-polizeieinsatz-in-der-rigaer-strasse-94

http://www.welt.de/vermischtes/article156816877/Gewalt-in-Berlin-droht-zu-eskalieren.html

https://de.wikipedia.org/wiki/Militante_gruppe_(mg)

https://de.wikipedia.org/wiki/Revolution%C3%A4re_Aktionszellen

http://delete129a.blogsport.de/https://mirror.so36.net/home.arcor.de/dokumentationX/e

http://www.tagesspiegel.de/berlin/cdu-politiker-zur-rigaer-strasse-hoechste-zeit-fuer-einen-konsens-gegen-links/13876850.

htmlhttp://www.tagesspiegel.de/berlin/live-blog-zur-rigaer-strasse-in-berlin-friedrichshain-drei-wochen-ausnahmezustand-beendet/13874396.

htmlhttp://www.tagesspiegel.de/mediacenter/fotostrecken/berlin/fotoserie-die-rigaer-strasse-im-wandel-der-zeit/12831800.html

Panorama_schoenhauser_allee_2009-03-11

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s